Българските народни танци са част от богатата традиционна култура на България. Те отразяват историята, обичаите, общността и разнообразието на различните региони в страната. Тези танци са известни с техния енергичен характер, красиви костюми и уникални танцови движения.
Някои от най-популярните български народни танци включват:
- Хоро: Това е общо име за групови танци, които се изпълняват в кръг. Всяка област в България има своите собствени хора с характерни движения и ритъм. Някои от популярните са: Пиринско хоро, Ропотамско хоро, Седенско хоро и други.
- Ръченици: Тези танци включват специфични движения с ръцете и торса. “На пето” и “На шесто” са два от популярните ръченици, които са известни с различните си геометрични фигури.
- Стойновци: Това са танци, които се изпълняват с ножове или други ръчни инструменти. Най-известният от тях е “Стойновско хоро”.
- Българско граовско хоро: Този танц се характеризира с това, че танцьорите държат платка или златни монети в ръцете си.
Българските народни танци се учат и изпълняват както в танцови групи, така и на народни празници, сватби, фолклорни фестивали и други събития. Те са израз на традициите и обичаите на българския народ и представляват важна част от културното наследство на страната.